Формула швидкої підготовки впливових презентацій

Якщо серед ваших амбіційних панів є бажання стати впливовим промовцем, то ця стаття точно для вас. А ще вона буде корисна для тих, хто хоче оптимізувати власний час на підготовку до виступів.

Як зробити презентацію впливовою, а ваші знання значимими для аудиторії?

Почати варто з ідентифікації, ким є ті люди, які слухатимуть ваш виступ. І вже базуючись на цій інформації використати перевірений психологічний алгоритм розгортання комунікації. І тут нам допоможе маркетинг. Пропонована модель працює в будь-якій комунікації, бо базується на психологічних принципах людської взаємодії.

Рекламна модель AIDA універсальна. Вона може використовуватись для створення будь-яких продаючих матеріалів: від текстів в соцмережах до буклетів, листівок і, звичайно, презентацій.

AIDA – це маркетингова модель по роботі із споживачами. Вона поєднує рішення для обидвох потреб. Саме її більше 100 років використовують усі успішні творці реклами та маркетингових кампаній. І навіть фахові копірайтери базуються саме на ній для створення лідогенерації.

Її первинна простота не затьмарює магічній можливості розвинути в собі навичку вливати на цільову аудиторію і продавати їй свої ідеї, проекти, послуги. 

(A) «Attention» – «Увага», (I) «Interest» – «Зацікавленість», (D) «Desire» – «Бажання», (A) «Action» – «Дія» 

Якщо до цього акроніму додати ще одну букву і ще один пункт у ваш план, то S (Satisfaction) допоможе побудувати систему лояльності у вашій комунікації з клієнтами. AIDAS – це стратегія розвиток вашої системи взаємодії з клієнтами, яка перетворює ваш зв’язок на лояльність. За певних обставин ваші клієнти стають вашими євангелістами. Один з найтиповіших прикладів – це Zapos чи Apple.

Водночас, частина маркетологів вважає, – інша відома модель є більш актуальна для сучасного ринку. AIDA презентує модель для роботи з споживачами, які схильні до прийняття швидких емоційних рішень.

АССА – для роботи з тими, хто звик підходити до рішення більш зважено і раціонально.

(А) «Attention» – «Увага», (С) «Comprehention» – «Порозуміння»,  

(С) «Conviction» –  «Переконання», (А) «Action»- «Дія»

ФОРМУЛА ВПЛИВОВИХ ПРЕЗЕНТАЦІЙ

Під час наших виступів ми найчастіше одночасно працюємо з обидвома типами аудиторій: одні приймають рішення раціонально, а інші емоційно. Іноді в міксі систем. Тому на базі гібриду двох вищезгаданих моделей я створила власну формулу підготовки презентацій.  

ТРИ ЕТАПИ, які допомагають на самому початку ідентифікувати ціль виступу і спланувати його ефективне та впливове розгортання:

Звернути увагу

(на себе та ідею виступу, зацікавити)

Заангажувати (порозумітись і викликати бажання слухати далі)

Спонукати до дії (переконати і продати)

+ Діалог

(власне продаж вашої ідеї, продукту, послуги, лекції)

Обрана ціль по взаємодії з аудиторією допомагає оперативно та ефективно будувати сценарій та підбирати контент.

Дзвенислава Новаківська Tweet

Звичайно, що ви починаєте з етапу “Звернути увагу”. 

Режисура та драматаргія виступу допомагають зробити ваш вихід яскравим. Але робота з візуальною історією тут не менш важлива.

Що допоможе звернути увагу?

  1. Провокативна тема з використанням тем-трігерів
  2. Тема, що обіцяє відповідь на наболіле для аудотирії питання
  3. Яскрава метафора, що інтригує неординарною подачею цінної теми

Це способи. які працюють ще до того, як ви відкили свій перший слайд. 

Типовий приклад для ілюстрації першого варіанту є реклама мережі сендвіч барів. 

Оскільки ми заволоділи вашою увагою, то їжте у SUBWAY

Більшість презентацій  розгортаються в два чи три кроки і мають на меті:

  1. АНГАЖУВАННЯ в тему виступу

 із побудовою порозуміння та формування бажання дізнатись більше за темою промовця, отримати додаткову експертну консультацію після виступу чи спровокувати лідогенерацію на якийсь інформаційний ресурс компанії чи проекту, які представляє промовець

  1. СПРОВОКУВАТИ ДІЮ

може бути не лише оплатою за наш товар чи послугу, а й записом на ваше навчання чи згода на включення в певне волонтерське коло. Адже часто-густо ми продаємо ідеї, а не товар.

Чудовим прикладом неординарного вступу до промови з подальшим ангажуванням аудиторії в тему малярії є виступ Білла Гейтса на конференції TED.

Як засновник благодійного Фонду він мав промову на тему, яка викликає “соціальну сліпоту”. Тому йому потрібно було застосувати неординарний підхід до привертання уваги до теми малярії як небепечної хвороби, що викошує населення Африки і вбиває економіку цілих країн. Він наблизив тему, демонструючи. що це може трапитись з кожним з присутніх. Це вдалось через неймовірну гру на природніх страхах, коли Білл Гейтс відкрив банку з комарами просто на сцені.

Пережиті аудиторією емоції подарували йому бажану увагу до теми. А ще зробили його виступ класикою промов.

Відео з субтитрами англійською чи російською мовами можна знайти на сайті TED.

Даючи відповідь на питання про ціль презентації, пропишіть її максимально детально і фактурно.

НАПРИКЛАД: «зацікавити» – почути згоду від потенційних партнерів стосовно ключових факторів чи важливих цілей мого проекту, проявити спільне бачення його розвитку і мати єдине узгодження бачення взаємодії та вигоди від неї.

«Викликати реакцію» – 50% присутніх на презентації залишать свої контакти з проханням дати більше інформації про можливість подальшого навчання і 10% заявлять про готовність оплатити тренінг або курси найближчим часом.

Такий детальний опис дасть вам можливість буквально побачити результат презентації. Ця картинка проявить нюанси і деталі, зорієнтує на вектор уваги, яких потрібно дотримуватись і допоможе маркувати подорож аудиторії по вашій презентації. Також вона приховує цікавий мотиватор – ви зможете краще оцінити успішність промови чи доповіді, лекції якщо знатимете первинний бажаний результат.

Коли у вас є вже  ідея та ціль як точки опори, то можете запускати роботу над презентацією наповну і будете впевненою, що в процесі не зіб’єтесь на манівці чи робитимете зайвий пошук контенту чи ілюстрацій. І це вже зекономило вам години часу на підготовку.

В цій схемі криється ще одне фантастичне рішення для порозуміння з вашою аудиторією. Початок етапу Діалог, яка в чомусь схожа із стадією “Задоволення” в моделі AIDAS. Ви нарешті знатимете, як будувати останній слайд не типовий сигнял на обрив комунікації словами “Дякую за увагу”.

Як може звучати останній слайд?

Це не обов’язково має бути «купіть за спеціальною ціною», «акція діє лише три дні за цим кодом».

Для навчальних проектів чи ангажуючих презентації в останній слайд можна дати лінк на корисні ресурси для додаткового вивчення, три перші кроки для освоєння методики або контакти експертів, до яких варто звертатись.  Наприклад, у випадку звіту для вашого клієнта вкажіть які тематичні блоки готував який фахівець і вкажіть його чи її контакти.

 

Якщо ви хочете, щоб люди вдались до якихось дій після презентації, то скажіть їм про це. І найкраще це робити за допомогою фінального слайду, який міститиме «Заклик до дії».